Δευτέρα 24 Μαρτίου 2014

Ανατροπή και νίκη (2-3) στη Μίκρα

Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0 σετ, ο Παμβοχαϊκός έκανε τη μεγάλη ανατροπή και επικράτησε 2-3 του Άρη, στο κλειστό της Μίκρας, για την 20η αγωνιστική της Volleyleague.

Στο ντεμπούτο του στην τεχνική ηγεσία ο Γιώργος Κλαρούδας οδήγησε την ομάδα στη σπουδαία νίκη, που την κράτησε ζωντανή στη μάχη της παραμονής. Με τους δύο βαθμούς που πήρε ο Παμβοχαϊκός έφτασε τους 20 βαθμούς, πλησιάζοντας στους δύο τον Άρη, που βρίσκεται στην 8η θέση, η οποία οδηγεί στην παραμονή, χωρίς την διαδικασία των πλέι άουτ.

Ο Παμβοχαϊκός έδειξε χαρακτήρα στη Θεσσαλονίκη, σε μια μεγάλη μάχη που διήρκεσε σχεδόν 2,5 ώρες. Εμφανίστηκε μαχητικός, παθιασμένος, με τεράστια ψυχικά αποθέματα και κατάφερε να γυρίσει το ματς, παρότι βρέθηκε με τη πλάτη στον τοίχο. Στα δύο πρώτα σετ, η ομάδα έκανε λάθη στα κρίσιμα σημεία, δεν μπόρεσε να εκμεταλλευθεί σημαντικές ευκαιρίες και έτσι, ο Άρης τα κατέκτησε με 25-21 και 27-25.

Η συνέχεια ωστόσο, ανήκε στον Παμβοχαϊκό που δεν το έβαλε κάτω και κυρίως δεν επηρεάστηκε ψυχολογικά. Με την είσοδο του Κράουζε επέβαλε τον ρυθμό του στο 3ο σετ και προηγήθηκε με 13-16. Παρότι, οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά με 21-20, ο Παμβοχαϊκός κατάφερε να επικρατήσει με 25-27, χάρη σε μπλοκ του Κανέλλου και δύο επιθέσεις του Ντόκιτς, για να μπει έτσι ξανά γερά στο ματς.

Στο 4ο σετ στο κρίσιμο σημείο έγινε το 19-21, για να έρθει το 22-25 και η ισοφάριση. Οι παίκτες του Κλαρούδα είχαν το καθαρό μυαλό και την απαιτούμενη αυτοσυγκέντρωση, περιορίζοντας τα λάθη στα τελειώματα των σετ. Παράλληλα, με καλό σερβίς δημιούργησαν προβλήματα στην αντίπαλη υποδοχή, ενώ εμφανίστηκαν αρκετά αποτελεσματικοί στις κόντρα επιθέσεις, καθώς έγινε καλή δουλειά σε άμυνα και μπλοκ. Η ίδια συνταγή ακολουθήθηκε και στο τάι μπρέικ, με την ομάδα μας να προηγείται με 8-10 και 10-12 και να φτάνει στη νίκη με 11-15.

*Οι πόντοι του Άρη προήλθαν από 9 άσσους, 55 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 36 λάθη αντιπάλων και του Παμβοχαϊκού προήλθαν από 4 άσσους, 59 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 40 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 25-21, 27-25, 25-27, 22-25, 11-15

ΑΡΗΣ (Β. Κουτσονίκας): Κυριακίδης 16 (14/27 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 87% υπ - 33% άριστες), Ντίνας 7 (1/4 επ, 1 άσσος, 5 μπλοκ), Παπαδημητρίου 10 (8/19 επ, 2 μπλοκ, 89% υπ - 33% άριστες), Χαριτωνίδης 4 (2/3 επ, 2 άσσοι), Χατζηπαραδείσης 7 (6/12 επ, 1 μπλοκ), Αρμενάκης 22 (16/41 επ, 4 άσσοι, 2 μπλοκ) / Γκαράς (λ, 89% υπ - 44% άριστες), Ντάμποβιτς 3 (1/2 επ, 2 μπλοκ), Γκόρτσανιουκ 8 (7/9 επ, 1 άσσος, 100% υπ - 20% άριστες)

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Γ. Κλαρούδας): Ποτότσνικ 16 (14/20 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 86% υπ - 31% άριστες), Δρόγκαρης 1 (1/2 επ), Κουζούνης 7 (7/18 επ, 77% υπ - 46% άριστες), Ντόκιτς 20 (18/41 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κανέλλος 16 (12/17 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Παπαδόπουλος Χρ. 12 (5/11 επ, 1 άσσος, 6 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 86% υπ - 25% άριστες), Κράουζε 2 (2/3 επ), Παπαδόπουλος  Π. 1 (1 μπλοκ, 92% υπ - 42% άριστες)

Κλαρούδας: Σημαντική η ανατροπή

Με το... δεξί ξεκίνησε ο Γιώργος Κλαρούδας, που χαρακτήρισε σημαντική την ανατροπή και έκανε λόγο για βήμα παραμονής.

"Ψάχναμε να βρούμε μία καλή νίκη για να φύγει το άγχος. Η ομάδα έχει κάτι αντίστοιχο με αυτό που είχε ο Παναθηναϊκός στον πρώτο γύρο. Στα δύο πρώτα σετ χάσαμε πολλές ευκαιρίες. Ο αγώνας κρίθηκε στο δύσκολο σέρβις που κάναμε προς το φινάλε του αγώνα, αλλά και στις αποτελεσματικές κόντρα επιθέσεις. Επίσης είχαμε και καλό μπλοκ. Είναι πολύ σημαντικό που γυρίσαμε τον αγώνα από 2-0 σετ. Κάναμε ένα ακόμα βήμα για την παραμονή μας", δήλωσε ο προπονητής του Παμβοχαϊκού.